SA5532ADRG4
SA5532ADRG4 SA5532ADRG4 - Brand New Texas Instruments Instrumentation OpAmps
Get Quote
Buy Now
SA5532ADRG4
SA5532ADRG4 - Brand New Texas Instruments Instrumentation OpAmps
Manufacturer Part No: SA5532ADRG4 In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryInstrumentation Amplifier
DESCRIPTION
This makes the device especially suitable for application in high-quality and professional audio equipment, instrumentation and control circuits, and telephone channel amplifiers. The op amp is internally compensated for gains equal to one. If very low noise is of prime importance, it is recommended that the 5532A version be used because it has guaranteed noise voltage specifications.
FEATURES
• Small-signal bandwidth: 10MHz
• Output drive capability: 600Ω, 10VRMS
• Input noise voltage: 5nV/√Hz (typical)
• DC voltage gain: 50000
• AC voltage gain: 2200 at 10kHz
• Power bandwidth: 140kHz
• Slew rate: 9V/µs
• Large supply voltage range: ±3 to ±20V
• Compensated for unity gain
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈