DS28E04S-100+
DS28E04S-100+ DS28E04S-100+ - Brand New Maxim Integrated Memory
Get Quote
Buy Now
DS28E04S-100+
DS28E04S-100+ - Brand New Maxim Integrated Memory
Manufacturer Part No: DS28E04S-100+ Out of Stock
MOQ: 1pcs
Category: Memory
Contact us
ManufacturerMaxim Integrated
Product CategoryMemory ICs
SeriesDS28E04S
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.023492 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOIC-16
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Interface1-WireR Serial
Voltage-Supply-
Supplier-Device-Package16-SOIC
Memory Capacity4K (256 x 16)
Memory-TypeEEPROM
Speed-
Format-MemoryEEPROMs - Serial
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage3.3 V 5 V
Operating-Supply-Current1 mA
Interface-TypeSerial 1-Wire SDQ
Organization4 k x 1
Supply-Current-Max1 mA
Part-#-Aliases90-2804S+100 DS28E04S
Supply-Voltage-Max5.25 V
Supply-Voltage-Min2.8 V
Data-Retention40 Years
GENERAL DESCRIPTION
FEATURES
• 4096 bits of EEPROM Memory Partitioned into 16 Pages of 256 Bits
• Seven Address Inputs for Physical Location Configuration
• Two General-Purpose PIO Pins with PulseGeneration Capability
◾ Individual Memory Pages can be Permanently Write-Protected or put in OTP EPROMEmulation Mode (“Write to 0”)
◾ Communicates to Host with a Single Digital Signal at 15.3kbps or 111kbps Using 1-Wire Protocol
◾ Parasitic or VCC Powered
◾ Conditional Search Based on PIO Status or PIO Activity
◾ Switchpoint Hysteresis and Filtering to Optimize Performance in the Presence of Noise
◾ Reads and Writes Over a Wide 2.8V to 5.25V Voltage Range from -40°C to +85°C
◾ 16-Pin, 150-mil SO Package
APPLICATIONS
Accessory/PCB Identification
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈