XC6201T332PR
XC6201T332PR XC6201T332PR - Brand New Torex Semiconductor IC Chips
Get Quote
Buy Now
XC6201T332PR
XC6201T332PR - Brand New Torex Semiconductor IC Chips
Manufacturer Part No: XC6201T332PR In Stock
The XC6201 consists of a current limiter circuit, a driver transistor, a precision reference voltage and an error amplifier. Output voltage is selectable in 0.1V steps between 1.3V ~ 6.0V.
SOT-25, SOT-89, USP-6B and TO-92 packages are available.
■ FEATURES
Maximum Output Current : 250mA (TYP.)
Dropout Voltage : 0.16V @ 100mA
: 0.40V @ 200mA
Maximum Operating Voltage : 10V
Output Voltage Range : 1.3V ~ 6.0V (0.1V increments)
Fixed Voltage Accuracy : ± 1% (VOUT(T)>2.0V)
± 2%
Low Power Consumption : 2.0μ A (TYP.)
Operational Temperature Range : -40℃ ~ 85℃
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈