74HCT4016N,112
74HCT4016N,112 - Brand New Analog Switches / Multiplexers
- One-month free return and one year warranty.
- Full or Partial Refund, if the item is not as described
- Full Refund if you don't receive your order
GENERAL DESCRIPTION
The 74HC/HCT4016 are high-speed Si-gate CMOS devices and are pin compatible
with the “4016” of the “4000B” series. They are specified in compliance with
JEDEC standard no. 7A.
The 74HC/HCT4016 have four independent analog switches (transmission gates).
FEATURES
• Low “ON” resistance:
160 Ω (typ.) at VCC = 4.5 V
120 Ω (typ.) at VCC = 6.0 V
80 Ω (typ.) at VCC = 9.0 V