BA178M12FP-E2
BA178M12FP-E2 BA178M12FP-E2 - Brand New Rohm Semiconductor Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
BA178M12FP-E2
BA178M12FP-E2 - Brand New Rohm Semiconductor Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: BA178M12FP-E2 In Stock
SeriesBA178M12
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.139332 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTO-252-3
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageTO-252-3
Voltage-Input14.5 V ~ 27 V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output500mA
Voltage-Output12V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical2V @ 500mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
Pd-Power-Dissipation10000 mW
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
PolarityPositive
Output-Voltage12 V
Input-Voltage-MAX27 V
Output-Current500 mA
Input-Voltage-MIN15 V
Load-Regulation240 mV
Line-Regulation100 mV
Description
BA78□□, BA78M□□ series are three-terminal regulators available with several fixed outputvoltages. It supplies the stable fixes voltage from unstable direct input voltage. The useful output voltage lineup is 5V, 6V, 7V, 8V, 9V, 10V, 12V, 15V, 18V, 20V, 24V with 0.5A / 1A current ability. They have nearly same electric characteristics ascompetitor products and cover a wide range of application.
Features
1) Built-in over-current protection circuit and thermal shutdown circuit
2) High ripple rejection
3) Available TO220CP-3, TO252-3 package to a wide range application
4) Compatible replacement to competitor products
5) Various voltage lineup (5V, 6V, 7V, 8V, 9V, 10V, 12V, 15V, 18V, 20V, 24V)
Applications
Fixed voltage power supply for TV, Audio components, etc
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈