RB168M150TR
RB168M150TR RB168M150TR - Brand New Rohm Semiconductor Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
RB168M150TR
RB168M150TR - Brand New Rohm Semiconductor Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: RB168M150TR In Stock
Contact us
ManufacturerRohm Semiconductor
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
ProductSchottky Diodes
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.001058 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOD-123F
TechnologySi
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackagePMDU
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr20μA @ 150V
Voltage-Forward-Vf-Max-If840mV @ 1A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max150V
Current-Average-Rectified-Io1A
Reverse-Recovery-Time-trr-
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction150°C (Max)
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Vf-Forward-Voltage760 mV
Vr-Reverse-Voltage150 V
Ir-Reverse-Current110 nA
If-Forward-Current1 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage150 V
Ifsm-Forward-Surge-Current30 A
Features
1) Compact power mold type (PMDS)
2) Low IR. (IR=5mA Typ.)
3) High reliability
Applications
High frequency rectification
For switching power supply.
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈