FAN2558S10X
FAN2558S10X FAN2558S10X - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
FAN2558S10X
FAN2558S10X - Brand New onsemi Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: FAN2558S10X In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.001058 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-23-5
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageSOT-23-5
Voltage-Input2.7 V ~ 5.5 V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output180mA
Voltage-Output1V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical-
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min260mA
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage1 V
Input-Voltage-MAX5.5 V
Output-Current180 mA
Input-Voltage-MIN+ 2.7 V
Load-Regulation2.5 %
Voltage-Regulation-Accuracy1 %
Part-#-AliasesFAN2558S10X_NL
Dropout-Voltage-Max400 mV
Line-Regulation0.3 % / V
General Description
The FAN2558/9 low voltage CMOS LDOs feature fixed or adjustable output voltage, 180mA load current, delayed power good output (open drain) and 1% output accuracy with excellent line and load regulation. An external bypass capacitor provides ultra-low noise operation.
The FAN2558/9 low voltage LDOs incorporate both thermal shutdown and short circuit protection. Output is stable with a 1µF, low ESR capacitor. The FAN2558/9 family is available in 5-Lead SOT-23, 6-Lead SOT-23 and 2x2mm MLP-6 packages.
Features
• Fixed 1.0V, 1.2V, 1.3V, 1.5V, 1.8V, 2.5V, 3.3V, 3.5V, 3.6V, 3.8V and Adjustable Output
• Power Good Indicator with Open Drain Output
• 180mA Output Current
• 100µA Ground Current
• Cbypassfor Low Noise Operation
• Fast Enable for CDMA Applications
• High Ripple Rejection
• Current Limit
• Thermal Shutdown
• Excellent Line and Load Regulation
• Requires Only 1µF Output Capacitor
• Stable with 0 to 300mΩESR
• TTL-level Compatible Enable Input
• Active Output Discharge
Applications
• Processor Power-up sequencing
• PDAs, Cell Phones
• Portable Electronic Equipment
• PCMCIA Vcc and Vpp regulation/switching
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈