MUR1515G
MUR1515G MUR1515G - Brand New onsemi Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
MUR1515G
MUR1515G - Brand New onsemi Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: MUR1515G In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesSWITCHMODE™
ProductUltra Fast Recovery Rectifiers
PackagingTube
Unit-Weight0.211644 oz
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseTO-220-2
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-220AC
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr10μA @ 150V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.05V @ 15A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max150V
Current-Average-Rectified-Io15A
Reverse-Recovery-Time-trr35ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-65°C ~ 175°C
Maximum Operating Temperature+ 175 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage1.05 V
Vr-Reverse-Voltage150 V
Ir-Reverse-Current10 uA
If-Forward-Current15 A
Max-Surge-Current200 A
Recovery-Time35 ns
Product Details
__
SWITCHMODE Power Rectifiers
Features
•Ultrafast 35 and 60 Nanosecond Recovery Time
•175°C Operating Junction Temperature
•Popular TO−220 Package
•High Voltage Capability to 600 V
•Low Forward Drop
•Low Leakage Specified @ 150°C Case Temperature
•Current Derating Specified @ Both Case and Ambient Temperatures
•Pb−Free Packages are Available*
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈