ADP151ACPZ-3.3-R7
ADP151ACPZ-3.3-R7 ADP151ACPZ-3.3-R7 - Brand New Analog Devices Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
ADP151ACPZ-3.3-R7
ADP151ACPZ-3.3-R7 - Brand New Analog Devices Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: ADP151ACPZ-3.3-R7 In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesADP151
ProductCMOS Linear Regulator
TypeUltralow Noise
PackagingTape & Reel (TR)
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseLFCSP-6
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-Package6-LFCSP-UD (2x2)
Voltage-InputUp to 5.5V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output200mA
Voltage-Output3.3V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.15V @ 200mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min220mA
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage3.3 V
Input-Voltage-MAX5.5 V
Output-Current200 mA
Input-Voltage-MIN2.2 V
Load-Regulation0.006 % / mA
Line-Regulation0.05 % / V
Power Supply Ripple Rejection (PSRR)70 dB
GENERAL DESCRIPTION
The ADP151 is an ultralow noise, low dropout linear regulator that operates from 2.2 V to 5.5 V and provides up to 200 mA of output current. The low 140 mV dropout voltage at 200 mA load improves efficiency and allows operation over a wide input voltage range.
FEATURES
Ultralow noise: 9 µV rms
No noise bypass capacitor required
Stable with 1 µF ceramic input and output capacitors
Maximum output current: 200 mA
Input voltage range: 2.2 V to 5.5 V
Low quiescent current IGND = 10 µA with 0 load IGND = 265 μA with 200 mA load
Low shutdown current: <1 µA
Low dropout voltage: 140 mV at 200 mA load
Initial accuracy: ±1%
Accuracy over line, load, and temperature: ±2.5%
16 fixed output voltage options: 1.1 V to 3.3 V
PSRR performance of 70 dB at 10 kHz
Current-limit and thermal overload protection
Logic controlled enable
Internal pull-down resistor on EN input
5-lead TSOT package
6-lead LFCSP package
4-ball, 0.4 mm pitch WLCSP
APPLICATIONS
RF, VCO, and PLL power supplies
Mobile phones
Digital camera and audio devices
Portable and battery-powered equipment
Post dc-to-dc regulation
Portable medical devices
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈