R46KI21005001K
R46KI21005001K R46KI21005001K - Brand New KEMET Film Capacitors
Get Quote
Buy Now
R46KI21005001K
R46KI21005001K - Brand New KEMET Film Capacitors
Manufacturer Part No: R46KI21005001K In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Film Capacitors
Contact us
ManufacturerKemet
Product CategoryFilm Capacitors
SeriesR46
PackagingBulk
Package-CaseRadial
Capacitance10000pF
TerminationPC Pins
Operating-Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting-TypeThrough Hole
FeaturesX2 Safety Rated
Size-Dimension0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
Tolerance±10%
Lead-Spacing0.591" (15.00mm)
ESR-Equivalent-Series-Resistance-
Height-Seated-Max0.437" (11.10mm)
Dielectric-MaterialPolypropylene (PP), Metallized
Voltage-Rating-AC275V
Voltage-Rating-DC560V
Overview
The R46 Series is constructed of metallized polypropylene flm encapsulated with self-extinguishing resin in a box of material meeting the requirements of UL 94 V–0.
Benefts
• Approvals: ENEC, UL, cUL, CQC
• Class X2 (IEC 60384-14)
• Rated voltage: 275 VAC 50/60 Hz
• Capacitance range: 0.01 – 10 µF
• Lead spacing: 10.0 – 37.5 mm
• Capacitance tolerance: ±20%, ±10%
• Climatic category: 40/110/56, IEC 60068–1
• Tape and reel in accordance with IEC 60286–2
• RoHS Compliant and lead-free terminations
• Operating temperature range of −40˚C to +110˚C
• 100% screening factory test at 2,200 VDC/1,500 VAC
• Self-healing properties
Applications
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈