TC74ACT240FT
TC74ACT240FT TC74ACT240FT - Brand New TOSHIBA IC Chips
Get Quote
Buy Now
TC74ACT240FT
TC74ACT240FT - Brand New TOSHIBA IC Chips
Manufacturer Part No: TC74ACT240FT In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerTOSHIBA
Product CategoryIC Chips
Octal Bus Buffer
TC74ACT240P/F/FT Inverted, 3-State Outputs
TC74ACT244P/F/FT Non-Inverted, 3-State Outputs
**The TC74ACT240 and 244 are advanced high speed CMOS OCTAL BUS BUFFERs
discharge or transient excess voltage.
Features
• High speed: tpd =5.0 ns (typ.) at VCC =5 V
• Low power dissipation: ICC =8 μA (max) at Ta =25°C
• Compatible with TTL outputs: VIL =0.8 V (max)
VIH =2.0 V (min)
• Symmetrical output impedance: |IOH| =IOL =24 mA (min)
Capability of driving 50 Ω
transmission lines.
• Balanced propagation delays: tpLH ~- tpHL
• Pin and function compatible with 74F240/244
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈