CY7C1360C-166AJXC
CY7C1360C-166AJXC CY7C1360C-166AJXC - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Get Quote
Buy Now
CY7C1360C-166AJXC
CY7C1360C-166AJXC - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Manufacturer Part No: CY7C1360C-166AJXC In Stock
Product CategoryMemory ICs
SeriesCY7C1360C
TypeSynchronous
PackagingTray Alternate Packaging
Unit-Weight0.023175 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTQFP-100
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
InterfaceParallel
Voltage-Supply3.135 V ~ 3.6 V
Supplier-Device-Package100-TQFP (14x20)
Memory Capacity9M (256K x 36)
Memory-TypeSRAM - Synchronous
Speed166MHz
Data-RateSDR
Access-Time3.5 ns
Format-MemoryRAM
Maximum Operating Temperature+ 70 C
Operating temperature range0 C
Interface-TypeParallel
Organization256 k x 36
Supply-Current-Max180 mA
Supply-Voltage-Max3.6 V
Supply-Voltage-Min3.135 V
Maximum-Clock-Frequency166 MHz
Functional Description
Features
• Supports bus operation up to 250 MHz
• Available speed grades are 250, 200, and 166 MHz
• Registered inputs and outputs for pipelined operation
• 3.3V core power supply
• 2.5V/3.3V I/O operation
• Fast clock-to-output times
— 2.8 ns (for 250-MHz device)
— 3.0 ns (for 200-MHz device)
— 3.5 ns (for 166-MHz device)
• Provide high-performance 3-1-1-1 access rate
• User-selectable burst counter supporting Intel® Pentium® interleaved or linear burst sequences
• Separate processor and controller address strobes
• Synchronous self-timed writes
• Asynchronous output enable
• Single Cycle Chip Deselect
• Offered in Lead-Free 100-pin TQFP, 119-ball BGA and 165-Ball fBGA packages
• TQFP Available with 3-Chip Enable and 2-Chip Enable
• IEEE 1149.1 JTAG-Compatible Boundary Scan
• “ZZ” Sleep Mode Option
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈