MCZ33390EFR2
MCZ33390EFR2 MCZ33390EFR2 - Brand New Freescale / NXP Receivers & Transceivers
Get Quote
Buy Now
MCZ33390EFR2
MCZ33390EFR2 - Brand New Freescale / NXP Receivers & Transceivers
Manufacturer Part No: MCZ33390EFR2 In Stock
Contact us
ManufacturerFreescale / NXP
Product CategoryInterface - Drivers, Receivers, Transceivers
Series-
TypeTransceiver
PackagingTape & Reel (TR)
Package-Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Voltage-Supply9 V ~ 16 V
Supplier-Device-Package8-SOIC
ProtocolJ1850
Data-Rate10.4Kbps
Number-of-Drivers-Receivers2016/1/1
DuplexHalf
Receiver-Hysteresis200mV
Product Details
__
Class B Serial Transceiver
The 33390 is a serial transceiver designed to provide bi-directional half- duplex communication meeting the automotive SAE Standard J- 1850 Class B Data Communication Network Interface specification. It is designed to interface directly to on-board vehicle microcontrollers and serves to transmit and receive data on a single-wire bus at data rates of 10.4 kbps using Variable Pulse Width Modulation (VPWM). The 33390 operates directly from a vehicles 12 V battery system and functions in a logic fashion as an I/O interface between the microcontrollers 5.0 V CMOS logic level swings and the required 0 V to 7.0 V waveshaped signal swings of the bus. The bus output driver is short circuit current limited.
Features
• Designed for SAE J-1850 Class B Data Rates
• Full Operational Bus Dynamics Over a Supply Voltage of 9.0 to 16 V
• Ambient Operating Temperature of -40°C to 125°C
• Interfaces Directly to Standard 5.0 V CMOS Microcontroller
• BUS Pin Protected Against Shorts to Battery and Ground
• Thermal Shutdown with Hysteresis
• Voltage Waveshaping of Bus Output Driver
• 40 V Max VBAT Capability
• Pb-Free Packaging Designated by Suffix Code EF
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈