SPX3819M5-L-2.5
SPX3819M5-L-2.5 SPX3819M5-L-2.5 - Brand New EXAR IC Chips
Get Quote
Buy Now
SPX3819M5-L-2.5
SPX3819M5-L-2.5 - Brand New EXAR IC Chips
Manufacturer Part No: SPX3819M5-L-2.5 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerEXAR
Product CategoryIC Chips
DESCRIPTION
The SPX3819 is a positive voltage regulator with a low dropout voltage and low noise output. In addition, this device offers a very low ground current of 800µA at 100mA output. The SPX3819 has an initial tolerance of less than 1% max and a logic compatible ON/OFF switched input. When disabled power consumption drop to nearly zero. Other key features include reverse battery protection, current limit, and thermal shutdown. The SPX3819 includes a reference bypass pin for optimal low noise output performance. With its very low output temperature coefficient, this device also makes a superior low power voltage reference. The SPX3819 is an excellent choice for use in battery-powered applications such as cordless telephones, radio control systems, and portable computers. It is available in several fixed voltages 1.2V, 1.5V, 1.8V, 2.5V, 3.0V, 3.1V, 3.3V, 5.0V or with an adjustable output. This device is offered in 8 pin nSOIC, 8 pin DFN and 5-pin SOT-23 packages.
FEATURES
■ Low Noise: 40µV Possible
■ High Accuracy: 1%
■ Reverse Battery Protection
■ Low Dropout: 340mV at Full Load
■ Low Quiescent Current: 90µA
■ Zero Off-Mode Current
■ Fixed Output: 1.2V, 1.5V, 1.8V, 2.5V, 3.0V, 3.1V, 3.3V, 5.0V
■ 5 Pin SOT-23, 8 Pin nSOIC and 8 pin 2X3 DFN Packages.
APPLICATIONS
■ Battery Powered Systems
■ Cordless Phones
■ Radio Control Systems
■ Portable/Palm Top/Notebook Computers
■ Portable Consumer Equipment
■ Portable Instrumentation
■ Bar Code Scanners
■ SMPS Post Regulators
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈