AMS500CL-5.0
AMS500CL-5.0 AMS500CL-5.0 - Brand New AMS IC Chips
Get Quote
Buy Now
AMS500CL-5.0
AMS500CL-5.0 - Brand New AMS IC Chips
Manufacturer Part No: AMS500CL-5.0 In Stock
GENERAL DESCRIPTION
The AMS500 series consists of positive fixed and adjustable voltage regulators ideally suited for use in battery-powered systems. These devices feature very low quiescent current of 0.8mA or less when supplying 50mA loads. This unique characteristic and the low input-output differential required for proper regulation (0.2V for output currents of 100mA) make the AMS500 ideal to use for standby power systems.
The AMS500 is offered in 3 lead TO-92, SOT-89, SOT-223 and 5 leads SOT-23 packages.
FEATURES
• Fixed and Adjustable Versions Available
• Output Current up to 500mA
• Very Low Quiescent Current
• Reverse Battery Protection
• Input-output Differential less than 0.6V
• Short Circuit Protection
• Internal Thermal Overload Protection
• Overvoltage Protection
• ON/OFF Pin
APPLICATIONS
• Cellular Telephones
• Portable Consumer Equipment
• Portable (Notebook) Computers
• Battery Powered Systems
• Portable Instrumentation
• Radio Control Systems
• CD/DVD drives
• Automotive
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈