ZHCS750TA
ZHCS750TA ZHCS750TA - Brand New Diodes Incorporated Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
ZHCS750TA
ZHCS750TA - Brand New Diodes Incorporated Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: ZHCS750TA In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesZHCS750
ProductSchottky Diodes
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.000282 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
TechnologySi
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-23-3
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr100μA @ 30V
Voltage-Forward-Vf-Max-If490mV @ 750mA
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max40V
Current-Average-Rectified-Io750mA (DC)
Reverse-Recovery-Time-trr12ns
Capacitance-Vr-F25pF @ 25V, 1MHz
Operating-Temperature-Junction125°C (Max)
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 55 C
Vf-Forward-Voltage0.65 V
Ir-Reverse-Current100 uA at 30 V
If-Forward-Current1.5 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage40 V
Ifsm-Forward-Surge-Current5.2 A
trr-Reverse-Recovery-time12 ns
Description and Applications
• DC – DC Converters
• Mobile Telecomms
• PCMIA
Features and Benefits
• High current capability (IF = 750mA)
• Low VF
• Totally Lead-Free & Fully RoHS Compliant (Notes 1 & 2)
• Halogen and Antimony Free. “Green” Device (Note 3)
• Qualified to AEC-Q101 Standards for High Reliability
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈