NIS5101E1
NIS5101E1 NIS5101E1 - Brand New ON Semiconductor Hot Swap Controllers
Get Quote
Buy Now
NIS5101E1
NIS5101E1 - Brand New ON Semiconductor Hot Swap Controllers
Manufacturer Part No: NIS5101E1 In Stock
Contact us
ManufacturerON Semiconductor
Product CategoryHot Swap Controllers
Product Details
__
SMART HotPlug IC/Inrush Limiter/Circuit Breaker
**The SMART HotPlug Integrated Circuit combines the control function and
power FET into a single IC that saves design time and reduces the number of components required for a complete hot swap application. It is designed to allow safe insertion and removal of electronic equipment to −48 V backplanes. This chip features simplicity of use combined with an integrated solution.**
Features
• Integrated Power Device
• 100 V Operation
• Thermal Limit Protection
• Adjustable Current Limit
• No External Current Shunt Required
• Undervoltage and Overvoltage Lockouts
• 6.5 A Continuous Operation
• UIS Rated
• Main/Mirror MOSFET Current Ratio 820:1
• Pb−Free Packages are Available
Typical Applications
• VoIP (Voice over Internet Protocol) Servers
• −48 V Telecom Systems
• +24 V Wireless Base Station Power
• Central Office Switching
• Electronic Circuit Breaker
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈