PIC24F16KA102-E/SO
PIC24F16KA102-E/SO PIC24F16KA102-E/SO - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
PIC24F16KA102-E/SO
PIC24F16KA102-E/SO - Brand New Microchip Technology Microcontrollers
Manufacturer Part No: PIC24F16KA102-E/SO In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesPIC® XLP™ 24F
ProductMCU
PackagingTube
Package-Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C (TA)
Supplier-Device-Package28-SOIC
Number-of-I-O24 I/O
Speed32MHz
EEPROM-Size512 x 8
Core-ProcessorPIC
RAM-Size1.5K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
ConnectivityI2C, IrDA, SPI, UART/USART
Voltage-Supply-Vcc-Vdd1.8 V ~ 3.6 V
Core-Size16-Bit
Program-Memory-Size16KB (5.5K x 24)
Data-ConvertersA/D 9x10b
Oscillator-TypeInternal
CorePIC
Processor-SeriesPIC24F
Data-Bus-Width16 bit
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈