TPS79101DBVRG4
TPS79101DBVRG4 TPS79101DBVRG4 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
TPS79101DBVRG4
TPS79101DBVRG4 - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: TPS79101DBVRG4 In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Package-CaseSOT-23-6
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-23-6
Voltage-Input2.7 V ~ 5.5 V
Current-Output100mA
Voltage-Output1.2 V ~ 5.5 V
Regulator-TopologyPositive Adjustable
Voltage-Dropout-Typical0.038V @ 100mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min285mA
DESCRIPTION
FEATURES AND BENEFITS
■ Very small conduction losses
■ Negligible switching losses
■ Extremely fast switching
■ Insulated package: ISOWATT220AC, TO-220FPAC
Insulating voltage = 2000V DC
Capacitance = 12pF
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈