LT1389ACS8125
LT1389ACS8125 LT1389ACS8125 - Brand New Analog Devices / Linear Technology Voltage References
Get Quote
Buy Now
LT1389ACS8125
LT1389ACS8125 - Brand New Analog Devices / Linear Technology Voltage References
Manufacturer Part No: LT1389ACS8125 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Voltage References
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryVoltage Reference
DESCRIPTION
The LT ®1389 is a nanopower, precision shunt voltage reference. The bandgap reference uses trimmed precision thin-film resistors and improved curvature correction techniques to achieve 0.05% initial voltage accuracy with guaranteed 10ppm/°C maximum temperature drift. Voltage regulation is maintained to an ultralow 800nA operating current. Advances in design, processing and packaging achieve low temperature cycling hysteresis.
FEATURES
■ Initial Voltage Accuracy: 0.05%
■ Low Operating Current: 800nA
■ Low Drift: 10ppm/°C Max
■ Less Than 1Ω Dynamic Impedance
■ Available in 1.25V, 2.5V, 4.096V and 5V SO-8 Packages
APPLICATIONS
■ Portable Meters
■ Precision Regulators
■ A/D and D/A Converters
■ Calibrators
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈