TPS73250DBVR
TPS73250DBVR TPS73250DBVR - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
TPS73250DBVR
TPS73250DBVR - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: TPS73250DBVR In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesTPS73250
TypeLow Dropout Regulator with Reverse Current Protection
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Unit-Weight0.000557 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-23-5
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageSOT-23-5
Voltage-InputUp to 5.5V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output250mA
Voltage-Output5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.04V @ 250mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min250mA
Pd-Power-Dissipation0.56 W
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage5 V
Input-Voltage-MAX5.5 V
Output-Current250 mA
Input-Voltage-MIN+ 1.7 V
Load-Regulation0.002 % / mA
Voltage-Regulation-Accuracy0.5 %
Ib-Input-Bias-Current400 uA
Quiescent-Current550 uA
Dropout-Voltage0.04 V at 250 mA
Dropout-Voltage-Max150 mV at 250 mA
Line-Regulation0.01 % / V
DESCRIPTION
FEATURES AND BENEFITS
■ Very small conduction losses
■ Negligible switching losses
■ Extremely fast switching
■ Insulated package: ISOWATT220AC, TO-220FPAC
Insulating voltage = 2000V DC
Capacitance = 12pF
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈