NTA1205MC
NTA1205MC NTA1205MC - Brand New Murata Power Solutions DC-DC Converters
Get Quote
Buy Now
NTA1205MC
NTA1205MC - Brand New Murata Power Solutions DC-DC Converters
Manufacturer Part No: NTA1205MC In Stock
MOQ: 1pcs
Category: DC-DC Converters
Contact us
ManufacturerMurata Power Solutions
Product CategoryDC DC Converters
SeriesNTA
ProductIsolated
TypeIsolated Module
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.053969 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Height0.23 in
Length0.3 in
Width0.6 in
Package-Case18-SMD Module (10 Leads)
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Features-
Size-Dimension0.60" L x 0.30" W x 0.26" H (15.2mm x 7.6mm x 6.6mm)
ApplicationsITE (Commercial)
Number-of-Outputs2 Outputs
Current-Output-Max100mA, 100mA
Voltage-Input-Min10.8V
Voltage-Input-Max13.2V
Voltage-Isolation1kV (1000V)
Output-Power0.5 W
Voltage-Output-15V
Voltage-Output-2-5V
Voltage-Output-3-
Efficiency0.69
Power-Watts-Manufacture-Series1W
Dimensions0.3 in x 0.6 in x 0.23 in
Input-Voltage10.8 V to 13.2 V
Output-Voltage-Channel-1+/- 5 V
Output-Current-Channel-1+/- 100 mA
Isolation-Voltage1 kV
Output-Current-Channel-2+/- 100 mA
Output-Voltage-Channel-2+/- 5 V
PRODUCT OVERVIEW
FEATURES
■ RoHS compliant
■ Efficiency up to 78%
■ Wide temperature performance at full 1 Watt load, –40°C to 85°C
■ UL 94V-0 Package material
■ Footprint over pins 1.64cm2
■ Lead frame technology
■ 3.3V, 5V & 12V Input
■ 3.3V, 5V, 9V, 12V & 15V Output
■ Internal SMD construction
■ Toroidal magnetics
■ 1kVDC Isolation
■ MTTF up to 2.1 Million hours
■ Power density 1.36W/cm3
■ No heatsink required
■ Custom solutions available
■ Multi-layer ceramic capacitors
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈