AP1120SBL-13
AP1120SBL-13 AP1120SBL-13 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
AP1120SBL-13
AP1120SBL-13 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: AP1120SBL-13 In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
Packaging
Package-Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Operating-Temperature0°C ~ 150°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package8-SOP
Voltage-InputUp to 18V
Current-Output1A
Voltage-Output3.3V, 1.8V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical1.3V @ 1A
Number-of-Regulators2 Regulators
Current-Limit-Min1.1A
General Description
AP1120 series are low dropout positive regulator to provide 1A output current capability. The product is specifically designed to provide well-regulated supply for low voltage IC applications such as high-speed bus termination and low current 3.3V/2.5V or 3.3V/1.8V logic supply. AP1120 series are guaranteed to have <1.3V dropout at full load current making it ideal to provide well regulated outputs dual channels with up to 18V input supply.
Features
• 1.3V maximum dropout at full load current
• Fast transient response
• Output current limiting for each channel
• Built-in thermal shutdown each channel
• Good noise rejection
• Dual output ch1=3.3V, ch2=2.5V (1.8V for B version)
• Lead Free Package: SOP-8L
• Lead Free Finish/ RoHS Compliant (Note 1)
Applications
• PC peripheral
• Communication
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈