STM32F103R8H6
STM32F103R8H6 STM32F103R8H6 - Brand New STMicroelectronics Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
STM32F103R8H6
STM32F103R8H6 - Brand New STMicroelectronics Microcontrollers
Manufacturer Part No: STM32F103R8H6 In Stock
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesSTM32 F1
PackagingTray
Unit-Weight0.006004 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameSTM32
Package-CaseBGA-64
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package64-BGA (5x5)
Number-of-I-O51 I/O
Speed72MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorARMR CortexR-M3
RAM-Size20K x 8
Program MemoryFLASH
PeripheralsDMA, Motor Control PWM, PDR, POR, PVD, PWM, Temp Sensor, WDT
ConnectivityCAN, I2C, IrDA, LIN, SPI, UART/USART, USB
Voltage-Supply-Vcc-Vdd2 V ~ 3.6 V
Core-Size32-Bit
Program-Memory-Size64KB (64K x 8)
Data-ConvertersA/D 16x12b
Oscillator-TypeInternal
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage2 V to 3.6 V
Interface-TypeCAN I2C SPI USART USB
CoreARM Cortex M3
Processor-SeriesARM Cortex-M
Data-Bus-Width32 bit
Supply-Voltage-Max3.6 V
Supply-Voltage-Min2 V
Maximum-Clock-Frequency72 MHz
Number-of-ADC-Channels16 ADC Channels
Input/output51 I/O
Data-RAM-Size20 kB
Number-of-Timers-Counters3 Timer
ADC-Resolution12 bit
Data-RAM-TypeSRAM
Features
■ Core: ARM 32-bit Cortex™-M3 CPU
– 72 MHz, 90 DMIPS with 1.25 DMIPS/MHz
– Single-cycle multiplication and hardware division
– Nested interrupt controller with 43 maskable interrupt channels
– Interrupt processing (down to 6 CPU cycles) with tail chaining
■ Memories
– 32-to-128 Kbytes of Flash memory
– 6-to-20 Kbytes of SRAM
■ Clock, reset and supply management
– 2.0 to 3.6 V application supply and I/Os
– POR, PDR, and programmable voltage detector (PVD)
– 4-to-16 MHz quartz oscillator
– Internal 8 MHz factory-trimmed RC
– Internal 32 kHz RC
– PLL for CPU clock
– Dedicated 32 kHz oscillator for RTC with calibration
■ Low power
– Sleep, Stop and Standby modes
– VBAT supply for RTC and backup registers
■ 2 x 12-bit, 1 µs A/D converters (16-channel)
– Conversion range: 0 to 3.6 V
– Dual-sample and hold capability
– Synchronizable with advanced control timer
– Temperature sensor
■ DMA
– 7-channel DMA controller
– Peripherals supported: timers, ADC, SPIs, I2Cs and USARTs
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈