TPS79101DBVT
TPS79101DBVT TPS79101DBVT - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
TPS79101DBVT
TPS79101DBVT - Brand New Texas Instruments Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: TPS79101DBVT In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesTPS79101
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.001270 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-23-6
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeAdjustable
Supplier-Device-PackageSOT-23-6
Voltage-Input2.7 V ~ 5.5 V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output100mA
Voltage-Output1.2 V ~ 5.5 V
Regulator-TopologyPositive Adjustable
Voltage-Dropout-Typical0.038V @ 100mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min285mA
Pd-Power-Dissipation0.561 W
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage1.2 V to 5.5 V
Input-Voltage-MAX5.5 V
Output-Current100 mA
Input-Voltage-MIN+ 2.7 V
Load-Regulation5 mV
Voltage-Regulation-Accuracy2 %
Ib-Input-Bias-Current170 uA
Quiescent-Current250 uA
Reference-Voltage1.2246 V
Dropout-Voltage0.038 V at 100 mA
Line-Regulation0.05 % / V
DESCRIPTION
FEATURES AND BENEFITS
■ Very small conduction losses
■ Negligible switching losses
■ Extremely fast switching
■ Insulated package: ISOWATT220AC, TO-220FPAC
Insulating voltage = 2000V DC
Capacitance = 12pF
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈