LT1761IS5-2.5#TRPBF
Get Quote
Buy Now
LT1761IS5-2.5#TRPBF
LT1761IS5-2.5#TRPBF - Brand New Analog Devices / Linear Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LT1761IS5-2.5#TRPBF In Stock
Contact us
ManufacturerAnalog Devices / Linear Technology
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTape & Reel (TR) Alternate Packaging
Package-CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageTSOT-23-5
Voltage-InputUp to 20V
Current-Output100mA
Voltage-Output2.5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.3V @ 100mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min110mA
DESCRIPTION
The LT®1761 series are micropower, low noise, low dropout regulators. With an external 0.01μF bypass capacitor, output noise drops to 20μVRMS over a 10Hz to 100kHz bandwidth. Designed for use in battery-powered systems, the low 20μA quiescent current makes them an ideal choice. In shutdown, quiescent current drops to less than 0.1μA. The devices are capable of operating over an input voltage from 1.8V to 20V, and can supply 100mA of output current with a dropout voltage of 300mV. Quiescent current is well controlled, not rising in dropout as it does with many other regulators.
FEATURES
■ Low Noise: 20μVRMS (10Hz to 100kHz)
■ Low Quiescent Current: 20μA
■ Wide Input Voltage Range: 1.8V to 20V
■ Output Current: 100mA
■ Very Low Shutdown Current: <0.1μA
■ Low Dropout Voltage: 300mV at 100mA
■ Fixed Output Voltages: 1.2V, 1.5V, 1.8V, 2V, 2.5V, 2.8V, 3V, 3.3V, 5V
■ Adjustable Output from 1.22V to 20V
■ Stable with 1μF Output Capacitor
■ Stable with Aluminum, Tantalum or Ceramic Capacitors
■ Reverse-Battery Protected
■ No Reverse Current
■ No Protection Diodes Needed
■ Overcurrent and Overtemperature Protected
■ Available in Tiny 5-Lead TSOT-23 Package
APPLICATIONS
■ Cellular Phones
■ Pagers
■ Battery-Powered Systems
■ Frequency Synthesizers
■ Wireless Modems
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈