LT1129CS8-3.3#TR
Get Quote
Buy Now
LT1129CS8-3.3#TR
LT1129CS8-3.3#TR - Brand New Analog Devices / Linear Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LT1129CS8-3.3#TR In Stock
DESCRIPTION
The LT ®1129/LT1129-3.3/LT1129-5 are micropower low dropout regulators with shutdown. The devices are capable of supplying 700mA of output current with a dropout voltage of 400mV at maximum output. Designed for use in battery- powered systems, the low quiescent current, 50μA operating and 16μA in shutdown, make them an ideal choice. The quiescent current does not rise in dropout as it does with many other low dropout PNP regulators.
FEATURES
■ 400mV Dropout Voltage
■ 700mA Output Current
■ 50μA Quiescent Current
■ No Protection Diodes Needed
■ Adjustable Output from 3.8V to 30V
■ 3.3V and 5V Fixed Output Voltages
■ 16μA Quiescent Current in Shutdown
■ Stable with 3.3μF Output Capacitor
■ Reverse Battery Protection
■ No Reverse Output Current
■ Thermal Limiting
■ Surface Mount SOT-223 and DD-Pak Packages
■ Post Regulator for Switching Supplies
■ 5V to 3.3V Logic Regulator
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈