FP1107R2-R40-R
FP1107R2-R40-R FP1107R2-R40-R - Brand New EATON Fixed Inductors
Get Quote
Buy Now
FP1107R2-R40-R
FP1107R2-R40-R - Brand New EATON Fixed Inductors
Manufacturer Part No: FP1107R2-R40-R In Stock
Product CategoryFixed Inductors
SeriesFLAT-PAC, FP1107
Unit-Weight0.016000 oz
Current-Rating42A
Height7.2 mm
Length11 mm
Width7.2 mm
Package-CaseNonstandard
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Size-Dimension0.433" L x 0.283" W (11.00mm x 7.20mm)
Tolerance±10%
Height-Seated-Max0.283" (7.20mm)
Ratings-
ShieldingUnshielded
Test-Frequency100 kHz
Inductance-Frequency400nH
DC resistance (DCR)0.47 mOhm
Core MaterialsFerrite
Current-Saturation25A
Q factor-
Self Resonant Frequency-
Frequency-Test100kHz
Maximum-DC-Current25 A
Maximum-DC-Resistance470 uOhms
Core-MaterialFerrite
Product Details
__
[ LEDEX ]
FP1100
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈