MC74VHC1GT50DFT1
MC74VHC1GT50DFT1 MC74VHC1GT50DFT1 - Brand New onsemi Buffer/Driver/Transceiver
Get Quote
Buy Now
MC74VHC1GT50DFT1
MC74VHC1GT50DFT1 - Brand New onsemi Buffer/Driver/Transceiver
Manufacturer Part No: MC74VHC1GT50DFT1 In Stock
Contact us
Manufactureronsemi
Product CategoryBuffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74VHC
PackagingCut Tape (CT)
Package-Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Operating-Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Voltage-Supply1.65 V ~ 5.5 V
Supplier-Device-PackageSC-70
Number-of-Elements1 Element
Current-Output-High-Low8mA, 8mA
Logic-TypeBuffer/Line Driver, Non-Inverting
Number-of-Bits-per-Element1
Product Details
__
Noninverting Buffer / CMOS Logic Level Shifter with LSTTL–Compatible Inputs
**The MC74VHC1GT50 is a single gate noninverting buffer fabricated with
The device input is compatible with TTL–type input thresholds and the output has a full 5 V CMOS level output swing. The input protection circuitry on this device allows overvoltage tolerance on the input, allowing the device to be used as a logic–level translator from 3.0 V CMOS logic to 5.0 V CMOS Logic or from 1.8 V CMOS logic to 3.0 V CMOS Logic while operating at the high–voltage power supply.
The MC74VHC1GT50 input structure provides protection when voltages up to 7 V are applied, regardless of the supply voltage. This allows the MC74VHC1GT50 to be used to interface 5 V circuits to 3 V circuits. The output structures also provide protection when V CC = 0 V. These input and output structures help prevent device destruction caused by supply voltage – input/output voltage mismatch, battery backup, hot insertion, etc.
• High Speed: t PD = 3.5 ns (Typ) at V CC = 5 V
• Low Power Dissipation: I CC = 2 mA (Max) at T A= 25°C
• TTL–Compatible Inputs: V IL= 0.8 V; V IH = 2.0 V
• CMOS–Compatible Outputs: V OH > 0.8 V CC ; V OL < 0.1 V CC @Load
• Power Down Protection Provided on Inputs and Outputs
• Balanced Propagation Delays
• Pin and Function Compatible with Other Standard Logic Families
• Chip Complexity: FETs = 104; Equivalent Gates = 26
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈