APL5501-30BC-TRL
APL5501-30BC-TRL APL5501-30BC-TRL - Brand New ANPEC IC Chips
Get Quote
Buy Now
APL5501-30BC-TRL
APL5501-30BC-TRL - Brand New ANPEC IC Chips
Manufacturer Part No: APL5501-30BC-TRL In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerANPEC
Product CategoryIC Chips
General Description
The APL5501/2/3 is micropower, low noise, low dropout linear regulator. Operate from 2.7V to 6V input voltage and deliver up to 500mA. Typical output noise is just 50mVRMS with the addition of an external 0.1mF bypass capacitor in BP pin and typical dropout voltage is only 170mV at 500mA loading . Designed for use in battery-powered system, the low 50uA quiescent current makes it an ideal choice.
Features
• Low Noise : 50mVRMS (100Hz to 100kHz)
• Low Quiescent Current : 50mA (No load)
• Low Dropout Voltage : 170mV (@500mA)
• Very low Shutdown Current : < 0.5uA
• Fixed Output Voltage : 1.3V ~ 3.4V
• Stable with 4.7uF Output Capacitor
• Stable with Aluminum, Tantalum or Ceramic Capacitors
• Reverse Current Protection
• No Protection Diodes Needed
• Built in Thermal Protection
• Built in Current Limit Protection
• Controlled Short Circuit Current : 150mA
• Fast Transient Response
• Short Setting Time
• SOT-23-5, SOT-89, SOT-89-5, SOT-223, SO-8,
TO-252 and TO-252-5 Packages
• Lead FreeAvailable (RoHS Compliant)
Applications
• Notebook Computer
• PDA or Portable Equipments
• Noise-Sensitive Instrumentation Systems
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈