P16CV304L
P16CV304L P16CV304L - Brand New Diodes Incorporated IC Chips
Get Quote
Buy Now
P16CV304L
P16CV304L - Brand New Diodes Incorporated IC Chips
Manufacturer Part No: P16CV304L In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryIC Chips
DESCRIPTION
FEATURES
Ultra-Low Quiescent Current.
1.5V to 10.0V Input Voltage Operation.
Flexible Detection Voltage Setting 0.1V Step in the Range of 1.6V to 6.0V
High Detection Voltage Accuracy at ±2.5%.
Built-In Detection Voltage Hysteresis.
Three Output Types: N-ch, P-ch and CMOS.
Space Saving Packages: TO-92, SOT-89,
SOT-23 and SOT23-5.
APPLICATIONS
Battery Checker for Battery-Operated Systems.
CPU & Logic Circuit Reset.
Memory Back-up Circuit.
Level Discriminator.
Power Failure Detector.
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈