INA122UA/2K5
INA122UA/2K5 INA122UA/2K5 - Brand New Texas Instruments Instrumentation OpAmps
Get Quote
Buy Now
INA122UA/2K5
INA122UA/2K5 - Brand New Texas Instruments Instrumentation OpAmps
Manufacturer Part No: INA122UA/2K5 In Stock
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryInstrumentation Amplifier
SeriesINA122
ProductInstrumentation Amplifiers
PackagingReel
Unit-Weight0.002677 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Number-of-Channels1 Channel
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Current0.085 mA
Supply-Voltage-Max36 V
Supply-Voltage-Min2.2 V
Package-CaseSOIC-8
Ib-Input-Bias-Current50 nA
Vos-Input-Offset-Voltage500 uV
PSRR-Power-Supply-Rejection-Ratio100 dB
CMRR-Common-Mode-Rejection-Ratio76 dB
GBP-Gain-Bandwidth-Product120 kHz
Gain-V-V80 dB
Maximum-Input-Resistance10000 MOhms
Product Details
__
The Texas Instruments INA122UA/2K5 is an instrumentation amplifier with a low- power dual rail-to-rail input and output. The INA122UA/2K5 has a wide bandwidth of 2.5 MHz, an input offset voltage less than 7µV, and a low-noise voltage of 2.7nV/√ Hz. The device offers a variety of features including high common-mode rejection (CMRR) up to 120dB and a low-distortion output over the full-power bandwidth. It has a wide common-mode input range of ± 20V, allowing it to be used in a variety of applications. Additionally, the amplifier comes with a disabled-output option, adjustable gain, a single-supply operation, as well as offering a 350V/µs settling time. It is well-suited for various audio and instrumentation amplifier applications, as well as active filters, signal conditioning, and sensor amplifiers.
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈