MCP3550-50E/SN
MCP3550-50E/SN MCP3550-50E/SN - Brand New Microchip Technology Analog To Digital Converters (ADCs)
Get Quote
Buy Now
MCP3550-50E/SN
MCP3550-50E/SN - Brand New Microchip Technology Analog To Digital Converters (ADCs)
Manufacturer Part No: MCP3550-50E/SN In Stock
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryAnalog to Digital Converters (ADC)
Series-
ProductAnalog to Digital Converters
PackagingTube Alternate Packaging
Unit-Weight0.019048 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOIC-8
Input-TypeDifferential
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Features-
Number-of-Channels1 Channel
Supplier-Device-Package8-SOIC
Sampling-Rate-Per-Second15
Data-InterfaceSPI
Number-of-Bits22 Bits
Voltage-Supply-Analog2.7 V ~ 5.5 V
Voltage-Supply-Digital2.7 V ~ 5.5 V
ConfigurationADC
ArchitectureSigma-Delta
Number-of-Inputs1 Input
Resolution22 bit
Reference-TypeExternal
Ratio-S-H:ADC
Number-of-A-D-Converters1
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Interface-TypeSerial 3-Wire SPI
Number-of-Converters1 Converter
Sampling-Rate12 S/s
INL-Integral-Nonlinearity6 ppm
Reference-Voltage2.5 V
Description
The Microchip Technology Inc. MCP3550/1/3 devices are 2.7V to 5.5V low-power, 22-bit Delta-Sigma Analog-to-Digital Converters (ADCs). The devices offer output noise as low as 2.5 µVRMS, with a total unadjusted error of 10 ppm. The family exhibits 6 ppm Integral Non-Linearity (INL) error, 3 µV offset error and less than 2 ppm full-scale error. The MCP3550/1/3 devices provide high accuracy and low noise performance for applications where sensor measurements (such as pressure, temperature and humidity) are performed. With the internal oscillator and high oversampling rate, minimal external components are required for high-accuracy applications.
Features
• 22-bit ADC in Small 8-pin MSOP Package with Automatic Internal Offset and Gain Calibration
• Low-Output Noise of 2.5 µVRMS with Effective Resolution of 21.9 bits (MCP3550/1)
• 3 µV Typical Offset Error
• 2 ppm Typical Full-Scale Error
• 6 ppm Maximum INL Error
• Total Unadjusted Error Less Than 10 ppm
• No Digital Filter Settling Time, Single-Command Conversions through 3-wire SPI Interface
• Ultra-Low Conversion Current (MCP3550/1):
-100µA typical (VDD= 2.7V)
-120µA typical (VDD= 5.0V)
• Differential Input with VSSto VDDCommon Mode Range
• 2.7V to 5.5V Single-Supply Operation
• Extended Temperature Range: - -40°C to +125°C
Applications
• Weigh Scales
• Direct Temperature Measurement
• 6-digit DVMs
• Instrumentation
• Data Acquisition
• Strain Gauge Measurement
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈