EPM7128AETC100-10
Get Quote
Buy Now
EPM7128AETC100-10
EPM7128AETC100-10 - Brand New Intel / Altera Programmable Logic Device (CPLDs/FPGAs)
Manufacturer Part No: EPM7128AETC100-10 In Stock
Contact us
ManufacturerIntel / Altera
Product CategoryCPLDs (Complex Programmable Logic Devices)
SeriesMAX® 7000A
ProductMAX 7000A
PackagingTray
Unit-Weight0.023175 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameMAX 7000
Package-CaseTQFP-100
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package100-TQFP (14x14)
Memory-TypeEEPROM
Programmable-TypeIn System Programmable
Delay-Time-tpd-1-Max10.0ns
Voltage-Supply-Internal3 V ~ 3.6 V
Number-of-Logic-Elements-Blocks8
Number-of-Macrocells128 Macrocells
IC Number of Gates2500
Number-of-I-O84 I/O
Maximum Operating Temperature+ 70 C
Operating temperature range0 C
Operating-Supply-Voltage3.3 V
Maximum-Operating-Frequency192.3 MHz
Supply-Voltage-Max3.6 V
Supply-Voltage-Min3 V
Propagation-Delay-Max5 ns
Input/output84 I/O
Number-of-Logic-Array-Blocks-LABs8
General Description
MAX 7000A (including MAX 7000AE) devices are high-density, highperformance devices based on Altera’s second-generation MAX architecture. Fabricated with advanced CMOS technology, the EEPROMbased MAX 7000A devices operate with a 3.3-V supply voltage and provide 600 to 10,000 usable gates, ISP, pin-to-pin delays as fast as 4.5 ns, and counter speeds of up to 227.3 MHz. MAX 7000A devices in the -4, -5, -6, -7, and some -10 speed grades are compatible with the timing requirements for 33 MHz operation of the PCI Special Interest Group (PCI SIG) PCI Local Bus Specification, Revision 2.2. See Table 2.
Features...
– MAX 7000AE device in-system programmability (ISP) circuitry compliant with IEEE Std. 1532
– EPM7128A and EPM7256A device ISP circuitry compatible with IEEE Std. 1532
■ Built-in boundary-scan test (BST) circuitry compliant with IEEE Std. 1149.1
■ Supports JEDEC Jam Standard Test and Programming Language (STAPL) JESD-71
■ Enhanced ISP features
– Enhanced ISP algorithm for faster programming (excluding EPM7128A and EPM7256A devices)
– ISP_Done bit to ensure complete programming (excluding EPM7128A and EPM7256A devices)
– Pull-up resistor on I/O pins during in-system programming
■ Pin-compatible with the popular 5.0-V MAX 7000S devices
■ High-density PLDs ranging from 600 to 10,000 usable gates
■ Extended temperature range
■ 4.5-ns pin-to-pin logic delays with counter frequencies of up to
227.3 MHz
■ MultiVoltTM I/O interface enables device core to run at 3.3 V, while I/O pins are compatible with 5.0-V, 3.3-V, and 2.5-V logic levels
■ Pin counts ranging from 44 to 256 in a variety of thin quad flat pack (TQFP), plastic quad flat pack (PQFP), ball-grid array (BGA), spacesaving FineLine BGATM, and plastic J-lead chip carrier (PLCC) packages
■ Supports hot-socketing in MAX 7000AE devices
■ PCI-compatible
■ Bus-friendly architecture, including programmable slew-rate control
■ Open-drain output option
■ Programmable macrocell registers with individual clear, preset, clock, and clock enable controls
■ Programmable power-up states for macrocell registers in MAX 7000AE devices
■ Programmable power-saving mode for 50% or greater power reduction in each macrocell
■ Configurable expander product-term distribution, allowing up to 32 product terms per macrocell
■ Programmable security bit for protection of proprietary designs
■ 6 to 10 pin- or logic-driven output enable signals
■ Two global clock signals with optional inversion
■ Enhanced interconnect resources for improved routability
■ Fast input setup times provided by a dedicated path from I/O pin to macrocell registers
■ Programmable output slew-rate control
■ Programmable ground pins
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈