AP1117D25
AP1117D25 AP1117D25 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
AP1117D25
AP1117D25 - Brand New Diodes Incorporated Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: AP1117D25 In Stock
General Description
AP1117 is a low dropout positive adjustable or fixed-mode regulator with minimum of 1A output current capability. The product is specifically designed to provide well-regulated supply for low voltage IC applications such as high- speed bus termination and low current 3.3V logic supply. AP1117 is also well suited for other applications such as VGA cards. AP1117 is guaranteed to have lower than 1.4V dropout at full load current making it ideal to provide well- regulated outputs of 1.25 to 5.0 with 6.4V to 12V input supply.
Features
- 1.4V maximum dropout at full load current
- Built-in thermal shutdown
- Packages: SOT223, TO263, TO252, TO220, SOT89
- Good noise rejection
- 3-Terminal Adjustable or Fixed 1.5V, 1.8V, 2.5V, 3.3V, 5.0V
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈