HFA15PB60PBF
HFA15PB60PBF HFA15PB60PBF - Brand New Infineon Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
HFA15PB60PBF
HFA15PB60PBF - Brand New Infineon Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: HFA15PB60PBF In Stock
Contact us
ManufacturerInfineon
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesHEXFRED®
ProductUltra Fast Recovery Rectifiers
PackagingTube
Mounting-StyleThrough Hole
Operating-Temperature-Range- 55 C to + 150 C
Package-CaseTO-247-2
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageTO-247AC Modified
ConfigurationSingle
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr10μA @ 600V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.7V @ 15A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max600V
Current-Average-Rectified-Io15A
Reverse-Recovery-Time-trr60ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 150°C
Pd-Power-Dissipation74 W
Maximum Operating Temperature+ 150 C
Operating temperature range- 55 C
Vf-Forward-Voltage1.3 V
Vr-Reverse-Voltage600 V
Ir-Reverse-Current1 uA
If-Forward-Current15 A
Max-Surge-Current150 A
Recovery-Time42 ns
DESCRIPTION
HFA15PB60 is a state of the art ultrafast recovery diode. Employing the latest in epitaxial construction and advanced processing techniques it features a superb combination of characteristics which result in performance which is unsurpassed by any rectifier previously available. With basic ratings of 600 V and 15 A continuous current, the HFA15PB60 is especially well suited for use as the companion diode for IGBTs and MOSFETs.
FEATURES
• Ultrafast recovery
• Ultrasoft recovery
• Very low IRRM
• Very low Qrr
• Specified at operating conditions
• Lead (Pb)-free
• Designed and qualified for industrial level
BENEFITS
• Reduced RFI and EMI
• Reduced power loss in diode and switching transistor
• Higher frequency operation
• Reduced snubbing
• Reduced parts count
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈