BAS40LP-7
BAS40LP-7 BAS40LP-7 - Brand New Diodes Incorporated Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
BAS40LP-7
BAS40LP-7 - Brand New Diodes Incorporated Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: BAS40LP-7 In Stock
Contact us
ManufacturerDiodes Incorporated
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesBAS40
ProductSchottky Diodes
PackagingAlternate Packaging
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-Case2-UFDFN
TechnologySi
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-Package2-DFN1006 (1.0x0.6)
ConfigurationSingle
SpeedSmall Signal =
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr200nA @ 30V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1V @ 40mA
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max40V
Current-Average-Rectified-Io200mA (DC)
Reverse-Recovery-Time-trr5ns
Capacitance-Vr-F5pF @ 0V, 1MHz
Operating-Temperature-Junction-55°C ~ 125°C
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 55 C
Vf-Forward-Voltage1 V at 0.04 A
Ir-Reverse-Current0.2 uA at 30 V
If-Forward-Current0.2 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage40 V
Ifsm-Forward-Surge-Current0.6 A
trr-Reverse-Recovery-time5 ns
Product Details
__
SURFACE MOUNT SCHOTTKY BARRIER DIODE
Features
Low Forward Voltage Drop
Fast Switching
Ultra-Small Leadless Surface Mount Package
PN Junction Guard Ring for Transient and ESD Protection
Lead Free By Design/RoHS Compliant (Note 1)
"Green" Device (Note 2)
Qualified to AEC-Q101 Standards for High Reliability
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈