NRF24LE1-017Q24-R
NRF24LE1-017Q24-R NRF24LE1-017Q24-R - Brand New IC Chips
Get Quote
Buy Now
NRF24LE1-017Q24-R
NRF24LE1-017Q24-R - Brand New IC Chips
Manufacturer Part No: NRF24LE1-017Q24-R In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
Manufacturer
Product CategoryIC Chips
[ NORDIC** ] **
Introduction
The nRF24L01+ is a single chip 2.4GHz transceiver with an embedded baseband protocol engine (Enhanced ShockBurst™), suitable for ultra low power wireless applications. The nRF24L01+ is designed for operation in the world wide ISM frequency band at 2.400 - 2.4835GHz.
Key Features
• Worldwide 2.4GHz ISM band operation
• 250kbps, 1Mbps and 2Mbps on air data rates
• Ultra low power operation
• 11.3mA TX at 0dBm output power
• 13.5mA RX at 2Mbps air data rate
• 900nA in power down
• 26µA in standby-I
• On chip voltage regulator
• 1.9 to 3.6V supply range
• Enhanced ShockBurst™
• Automatic packet handling
• Auto packet transaction handling
• 6 data pipe MultiCeiver™
• Drop-in compatibility with nRF24L01
• On-air compatible in 250kbps and 1Mbps with nRF2401A, nRF2402, nRF24E1 and nRF24E2
• Low cost BOM
• ±60ppm 16MHz crystal
• 5V tolerant inputs
• Compact 20-pin 4x4mm QFN package
Applications
• Wireless PC Peripherals
• Mouse, keyboards and remotes
• 3-in-1 desktop bundles
• Advanced Media center remote controls
• VoIP headsets
• Game controllers
• Sports watches and sensors
• RF remote controls for consumer electronics
• Home and commercial automation
• Ultra low power sensor networks
• Active RFID
• Asset tracking systems
• Toys
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈