CY7C2263KV18-450BZXI
CY7C2263KV18-450BZXI CY7C2263KV18-450BZXI - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Get Quote
Buy Now
CY7C2263KV18-450BZXI
CY7C2263KV18-450BZXI - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Manufacturer Part No: CY7C2263KV18-450BZXI In Stock
Product CategoryMemory ICs
SeriesCY7C2263KV18
Package-CaseFBGA-165
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
InterfaceParallel
Voltage-Supply1.7 V ~ 1.9 V
Supplier-Device-Package165-FBGA (13x15)
Memory Capacity36M (2M x 18)
Memory-TypeSRAM - Synchronous, QDR II+
Speed450MHz
Access-Time0.45 ns
Format-MemoryRAM
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Interface-TypeParallel
Organization2 M x 18
Supply-Current-Max720 mA
Supply-Voltage-Max1.9 V
Supply-Voltage-Min1.7 V
Maximum-Clock-Frequency450 MHz