MCF53014CMJ240J
MCF53014CMJ240J MCF53014CMJ240J - Brand New Freescale / NXP Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
MCF53014CMJ240J
MCF53014CMJ240J - Brand New Freescale / NXP Microcontrollers
Manufacturer Part No: MCF53014CMJ240J In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerFreescale / NXP
Product CategoryMicrocontrollers
SeriesMCF5301x
PackagingTray
Unit-Weight0.028071 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
TradenameColdFire
Package-CaseMAPBGA-256
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier-Device-Package256-MAPBGA
Memory-TypeL1 Cache SRAM
Number-of-I-O83 I/O
Speed240MHz
EEPROM-Size-
Core-ProcessorColdfire V3
RAM-Size128K x 8
Program MemoryROMless
PeripheralsDMA, PWM, WDT
ConnectivityEBI/EMI, Ethernet, I2C, Memory Card, SPI, SSI, UART/USART, USB, USB OTG
Voltage-Supply-Vcc-Vdd1.08 V ~ 3.6 V
Core-Size32-Bit
Program-Memory-Size-
Data-Converters-
Oscillator-TypeInternal
Bus width1 Core
Maximum Operating Temperature+ 85 C
Operating temperature range- 40 C
Operating-Supply-Voltage1.08 V to 1.32 V
Interface-TypeEthernet I2C SPI UART USB
CoreColdFire V3
Processor-SeriesColdFire
Data-Bus-Width32 bit
Maximum-Clock-Frequency240 MHz
L1-Cache-Instruction-Memory16 kB
L1-Cache-Data-Memory16 kB
Data-RAM-Size128 kB
I-O-Voltage3.3 V
Number-of-Timers-Counters4 x 32 bit
Watchdog-TimersWatchdog Timer
Features
• Version 3 ColdFire® core with EMAC
• Up to 211 Dhrystone 2.1 MIPS @ 240 MHz
• 16 KBytes unified instruction/data cache
• 128 KBytes internal SRAM with standby power supply support
• Enhanced Secure Digital Host Controller (eSDHC)
• Two ISO7816 smart card interfaces
• IC identification module
• Voice-band audio codec with integrated speaker, microphone, headphone, and handset amplifiers
• 16- or 32-bit SDR, 16-bit DDR/mobile-DDR SDRAM controller
• USB 2.0 On-the-Go controller
• USB host controller
• 2 10/100 Ethernet MACs
• Coprocessor for acceleration of the DES, 3DES, AES, MD5, and SHA-1 algorithms
• Random number generator
• 16-channel DMA controller
• Synchronous serial interface
• 4 periodic interrupt timers
• 4 32-bit timers with DMA support
• Real-time clock (RTC) module with standby support
• DMA-supported serial peripheral interface (DSPI)
• 3 UARTs
• I2C bus interface
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈