TC1185-3.6VCT
TC1185-3.6VCT TC1185-3.6VCT - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
TC1185-3.6VCT
TC1185-3.6VCT - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: TC1185-3.6VCT In Stock
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Product Details
__
• Low Supply Current (50 µA, typical)
• Low Dropout Voltage
• Choice of 50 mA (TC1014), 100 mA (TC1015) and 150 mA (TC1185) Output
• High Output Voltage Accuracy
• Standard or Custom Output Voltages
• Power-Saving Shutdown Mode
• Reference Bypass Input for Ultra Low-Noise Operation
• Overcurrent and Overtemperature Protection
• Space-Saving 5-Pin SOT-23 Package
• Pin-Compatible Upgrades for Bipolar Regulators
• Standard Output Voltage Options:
- 1.8V, 2.5V, 2.6V, 2.7V, 2.8V, 2.85V, 3.0V, 3.3V, 3.6V, 4.0V, 5.0V
Applications:
• Battery-Operated Systems
• Portable Computers
• Medical Instruments
• Instrumentation
• Cellular/GSM/PHS Phones
• Linear Post-Regulator for SMPS
• Pagers
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈