MIC49300-1.2WR
MIC49300-1.2WR MIC49300-1.2WR - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
MIC49300-1.2WR
MIC49300-1.2WR - Brand New Microchip Technology Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: MIC49300-1.2WR In Stock
Contact us
ManufacturerMicrochip Technology
Product CategoryLinear Voltage Regulators
Series-
PackagingTube Alternate Packaging
Package-CaseSPak-5 (5 leads + Tab)
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageS-PAK-5
Voltage-InputUp to 6.5V
Current-Output3A
Voltage-Output1.2V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.28V @ 3A
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min-
General Description
The MIC49300 is a high-bandwidth, low-dropout, 3.0A voltage regulator ideal for powering core voltages of low-power microprocessors. The MIC49300 implements a dual supply configuration allowing for very low output impedance and very fast transient response.
The MIC49300 requires a bias input supply and a main input supply, allowing for ultra-low input voltages on the main supply rail. The input supply operates from 1.4V to 6.5V and the bias supply requires between 3V and 6.5V for proper operation. The MIC49300 offers fi xed output voltages from 0.9V to 1.8V and adjustable output voltages down to 0.9V.
Features
• Input Voltage Range:
VIN: 1.4V to 6.5V
VBIAS: 3.0V to 6.5V
• Stable with 1µF ceramic capacitor
• ±1% initial tolerance
• Maximum dropout voltage (VIN-VOUT) of 500mV over temperature
• Adjustable output voltage down to 0.9V
• Ultra fast transient response (Up to 10MHz bandwidth)
• Excellent line and load regulation specifi cations
• Logic controlled shutdown option
• Thermal shutdown and current limit protection
• Power S-Pak package
• Junction temperature range: –40°C to 125°C
Applications
• Graphics processors
• PC Add-In Cards
• Microprocessor core voltage supply
• Low voltage digital ICs
• High Effi ciency Linear power supplies
• SMPS post regulators
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈