ZHCS2000TA
ZHCS2000TA ZHCS2000TA - Brand New ZETEX Diodes, Rectifiers - Single
Get Quote
Buy Now
ZHCS2000TA
ZHCS2000TA - Brand New ZETEX Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: ZHCS2000TA In Stock
Contact us
ManufacturerZETEX
Product CategoryDiodes, Rectifiers - Single
SeriesZHCS2000
ProductSchottky Diodes
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.000282 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-23-6
TechnologySi
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-26
ConfigurationSingle Dual Anode Quad Cathode
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeSchottky
Current-Reverse-Leakage-Vr300μA @ 30V
Voltage-Forward-Vf-Max-If500mV @ 2A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max40V
Current-Average-Rectified-Io2A (DC)
Reverse-Recovery-Time-trr5.5ns
Capacitance-Vr-F50pF @ 25V, 1MHz
Operating-Temperature-Junction125°C (Max)
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 55 C
Vf-Forward-Voltage0.615 V at 3 A
Ir-Reverse-Current300 uA at 30 V
If-Forward-Current2 A
Vrrm-Repetitive-Reverse-Voltage40 V
Ifsm-Forward-Surge-Current20 A
trr-Reverse-Recovery-time5.5 ns
DESCRIPTION
FEATURES
• High current capability
• Low forward voltage (VFmax=0.5V)
• Fast recovery time
• Small package size
APPLICATIONS
• Mobile telecomms, PCMIA & SCSI
• DC-DC Conversion
• High frequency rectification
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈