XC61CN3002MR-G
XC61CN3002MR-G XC61CN3002MR-G - Brand New Torex Semiconductor Supervisors
Get Quote
Buy Now
XC61CN3002MR-G
XC61CN3002MR-G - Brand New Torex Semiconductor Supervisors
Manufacturer Part No: XC61CN3002MR-G In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Supervisors
Contact us
ManufacturerTorex Semiconductor
Product CategorySupervisors
Series-
TypeVoltage Detector
PackagingAlternate Packaging
Package-CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Operating-Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Supplier-Device-PackageSOT-23
OutputOpen Drain or Open Collector
Reset-
Voltage monitoring relays1
Reset-Timeout-
Voltage-Threshold3V
■ GENERAL DESCRIPTION
Detect voltage is extremely accurate with minimal temperature drift.
Both CMOS and N-channel open drain output configurations are available.
◆ CMOS
◆ Highly Accurate:± 1% (VDF=2.6V~5.0V) ± 2% (VDF=0.8V~6.0V)
◆ Low Power Consumption: 0.7μ A (VIN=1.5V)
■ FEATURES
Highly Accurate : ± 2%
(Low Voltage VD: 0.8V~1.5V)
(Standard Voltage VD: 1.6V~6.0V)
± 1%
(Standard Voltage VD: 2.6V~5.0V)
Low Power Consumption : 0.7μ A (TYP.) [VIN=1.5V]
Detect Voltage Range :0.8V ~ 6.0V in 100mV increments
Operating Voltage Range :0.7V ~ 6.0V (Low Voltage)
0.7V~ 10.0V (Standard Voltage)
Detect Voltage Temperature Characteristics
: ± 100ppm/℃ (TYP.) @Ta=25 OC
Output Configuration : N-channel open drain or CMOS
Ultra Small Packages : SSOT-24 (150mW)
SOT-23 (250mW)
SOT-25 (250mW)
SOT-89 (500mW)
TO-92 (300mW)
USP-6B (100mW)
USP-6C (100mW)
USP-4 (120mW)
■ APPLICATIONS
● Microprocessor reset circuitry
● Memory battery back-up circuits
● Power-on reset circuits
● Power failure detection
● System battery life and charge voltage monitors
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈