LK115D50-TR
LK115D50-TR LK115D50-TR - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Get Quote
Buy Now
LK115D50-TR
LK115D50-TR - Brand New STMicroelectronics Linear Voltage Regulators
Manufacturer Part No: LK115D50-TR In Stock
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryLinear Voltage Regulators
SeriesLK115
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.017870 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSO-8
Operating-Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-Package8-SO
Voltage-InputUp to 20V
Number-of-Outputs1 Output
Current-Output100mA
Voltage-Output5V
Regulator-TopologyPositive Fixed
Voltage-Dropout-Typical0.17V @ 60mA
Number-of-Regulators1 Regulator
Current-Limit-Min120mA
Maximum Operating Temperature+ 125 C
Operating temperature range- 40 C
Output-Voltage5 V
Input-Voltage-MAX20 V
Output-Current200 mA
Input-Voltage-MIN+ 4.3 V
Load-Regulation20 mV
Voltage-Regulation-Accuracy3 %
Ib-Input-Bias-Current280 uA
Quiescent-Current500 uA
Dropout-Voltage0.17 V at 60 mA
Dropout-Voltage-Max170 mV
Line-Regulation15 mV
Description
The LK115 is a series of very low drop voltage regulators, available in SO-8 package.
The very low drop voltage (0.2 V) and very low quiescent current (0.01 µA in OFF mode, 280 µA in ON mode) make it particularly suitable for low noise, low power applications and especially in battery-powered systems.
Features
• Very low-dropout voltage (0.2 V typ.)
• Very low quiescent current (typ. 0.01 µA in OFF mode, 280 µA in ON mode)
• Output current up to 100 mA
• Two logic-controlled electronic shutdowns
• Output voltages of 3.0; 3.3; 5.0 V
• Internal current and thermal limit
• A 2.2 µF capacitor for stability
• VOUT tolerance ± 3% at 25 °C
• Supply voltage rejection: 80 dB (typ.)
• Temperature range: -40 °C to 125 °C
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈