CY7C1320KV18-250BZXC
CY7C1320KV18-250BZXC CY7C1320KV18-250BZXC - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Get Quote
Buy Now
CY7C1320KV18-250BZXC
CY7C1320KV18-250BZXC - Brand New Cypress Semiconductor Memory
Manufacturer Part No: CY7C1320KV18-250BZXC In Stock
Product CategoryMemory ICs
SeriesCY7C1320KV18
TypeSynchronous
PackagingTray
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseFBGA-165
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
InterfaceParallel
Voltage-Supply1.7 V ~ 1.9 V
Supplier-Device-Package165-FBGA (13x15)
Memory Capacity18M (512K x 36)
Memory-TypeSRAM - Synchronous, DDR II
Speed250MHz
Access-Time0.45 ns
Format-MemoryRAM
Maximum Operating Temperature+ 70 C
Operating temperature range0 C
Interface-TypeParallel
Organization512 k x 36
Supply-Current-Max460 mA
Supply-Voltage-Max1.9 V
Supply-Voltage-Min1.7 V
Maximum-Clock-Frequency250 MHz