STM32F100R4H6BTR
STM32F100R4H6BTR STM32F100R4H6BTR - Brand New STMicroelectronics Microcontrollers
Get Quote
Buy Now
STM32F100R4H6BTR
STM32F100R4H6BTR - Brand New STMicroelectronics Microcontrollers
Manufacturer Part No: STM32F100R4H6BTR In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Microcontrollers
Contact us
ManufacturerSTMicroelectronics
Product CategoryMicrocontrollers
Introduction
Features
■ Core: ARM 32-bit Cortex™-M3 CPU
– 24 MHz maximum frequency, 1.25 DMIPS/MHz (Dhrystone 2.1) performance
– Single-cycle multiplication and hardware division
■ Memories
– 16 to 128 Kbytes of Flash memory
– 4 to 8 Kbytes of SRAM
■ Clock, reset and supply management
– 2.0 to 3.6 V application supply and I/Os
– POR, PDR and programmable voltage detector (PVD)
– 4-to-24 MHz crystal oscillator
– Internal 8 MHz factory-trimmed RC
– Internal 40 kHz RC
– PLL for CPU clock
– 32 kHz oscillator for RTC with calibration
■ Low power
– Sleep, Stop and Standby modes
– VBAT supply for RTC and backup registers
■ Debug mode
– Serial wire debug (SWD) and JTAG interfaces
■ DMA
– 7-channel DMA controller
– Peripherals supported: timers, ADC, SPIs, I2Cs, USARTs and DACs
■ 1 × 12-bit, 1.2 µs A/D converter (up to 16 channels)
– Conversion range: 0 to 3.6 V
– Temperature sensor
■ 2 × 12-bit D/A converters
■ Up to 80 fast I/O ports
– 37/51/80 I/Os, all mappable on 16 external interrupt vectors and almost all 5 V-tolerant
■ Up to 12 timers
– Up to three 16-bit timers, each with up to 4 IC/OC/PWM or pulse counter
– One 16-bit timer, with 2 IC/OC, 1 OCN/PWM, dead-time generation and emergency stop
– Two 16-bit timers, each with IC/OC/OCN/PWM, dead-time generation and emergency stop
– 2 watchdog timers (Independent and Window)
– SysTick timer: 24-bit downcounter
– Two 16-bit basic timers to drive the DAC
■ Up to 8 communication interfaces
– Up to two I2C interfaces (SMBus/PMBus)
– Up to 3 USARTs (ISO 7816 interface, LIN, IrDA capability, modem control)
– Up to 2 SPIs (12 Mbit/s)
– Consumer electronics control (CEC) interface
■ CRC calculation unit, 96-bit unique ID
■ ECOPACK® packages
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈