STTH60L06W
STTH60L06W STTH60L06W - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Buy Now
STTH60L06W
STTH60L06W - Brand New STMicroelectronics Diodes, Rectifiers - Single
Manufacturer Part No: STTH60L06W Out of Stock
MOQ: 1pcs
Condition
Bulk Price
SeriesSTTH60L06
ProductUltra Fast Recovery Rectifiers
PackagingTube
Mounting-StyleThrough Hole
Package-CaseDO-247-2 (Straight Leads)
Mounting-TypeThrough Hole
Supplier-Device-PackageDO-247
ConfigurationDual Common Cathode
SpeedFast Recovery = 200mA (Io)
Diode-TypeStandard
Current-Reverse-Leakage-Vr50μA @ 600V
Voltage-Forward-Vf-Max-If1.55V @ 60A
Voltage-DC-Reverse-Vr-Max600V
Current-Average-Rectified-Io60A
Reverse-Recovery-Time-trr105ns
Capacitance-Vr-F-
Operating-Temperature-Junction175°C (Max)
Maximum Operating Temperature+ 175 C
Operating temperature range- 65 C
Vf-Forward-Voltage1.55 V
Vr-Reverse-Voltage600 V
Ir-Reverse-Current50 uA
If-Forward-Current60 A
Max-Surge-Current400 A
Recovery-Time105 ns
Description
Features and benefits
■ Ultrafast, soft recovery
■ Very low conduction and switching losses
■ High frequency and/or high pulsed current operation
■ High reverse voltage capability
■ High junction temperature
Estimated Delivery
Estimated between Fri, May 22 and Tue, May 26.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈