LM385M3X-2.5
LM385M3X-2.5 LM385M3X-2.5 - Brand New Texas Instruments Voltage References
Get Quote
Buy Now
LM385M3X-2.5
LM385M3X-2.5 - Brand New Texas Instruments Voltage References
Manufacturer Part No: LM385M3X-2.5 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: Voltage References
Contact us
ManufacturerTexas Instruments
Product CategoryVoltage Reference
SeriesLM385-2.5-N
PackagingAlternate Packaging
Unit-Weight0.007090 oz
Mounting-StyleSMD/SMT
Package-CaseSOT-23
Operating-Temperature0°C ~ 70°C (TA)
Mounting-TypeSurface Mount
Output-TypeFixed
Supplier-Device-PackageSOT-23-3
Tolerance±3%
Voltage-Input-
Current-Supply-
Current-Output20mA
Reference-TypeShunt
Output Voltage2.5V
Voltage-Output-Max-
Temperature-Coefficient150ppm/°C
Noise-0#1Hz-to-10Hz-
Noise-10Hz-to-10kHz120μVrms
Current-Cathode15μA
Maximum Operating Temperature+ 70 C
Operating temperature range0 C
Output-Voltage2.5 V
Initial-Accuracy3 %
Shunt-Current-Max20 mA
**The LM285/LM385 series are micropower two–terminal bandgap voltage
regulator diodes. Designed to operate over a wide current range of 10 µA to 20 mA, these devices feature exceptionally low dynamic impedance, low noise and stable operation over time and temperature. Tight voltage tolerances are achieved by on–chip trimming. The large dynamic operating range enables these devices to be used in applications with widely varying supplies with excellent regulation. Extremely low operating current make these devices ideal for micropower circuitry like portable instrumentation, regulators and other analog circuitry where extended battery life is required.**
The LM285/LM385 series are packaged in a low cost TO–226AA plastic case and are available in two voltage versions of 1.235 and 2.500 V as denoted by the device suffix (see Ordering Information table). The LM285 is specified over a –40°C to +85°C temperature range while the LM385 is rated from 0°C to +70°C.
The LM385 is also available in a surface mount plastic package in voltages of 1.235 and 2.500 V.
• Operating Current from 10 µA to 20 mA
• 1.0%, 1.5%, 2.0% and 3.0% Initial Tolerance Grades
• Low Temperature Coefficient
• 1.0 Ω Dynamic Impedance
• Surface Mount Package Available
Estimated Delivery
Estimated between Thu, May 21 and Mon, May 25.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈