SA1117T-1.8
SA1117T-1.8 SA1117T-1.8 - Brand New SILAN IC Chips
Get Quote
Buy Now
SA1117T-1.8
SA1117T-1.8 - Brand New SILAN IC Chips
Manufacturer Part No: SA1117T-1.8 In Stock
MOQ: 1pcs
Category: IC Chips
Contact us
ManufacturerSILAN
Product CategoryIC Chips
DESCRIPTION
The SA1117 is a positive low voltage dropout regulator, voltage dropout is only 1.2V at 1A.
SA1117 has two versions: the fixed version and the adjustable version. VOUT has a tolerance of less than 1% for fixed versions 1.5V, 1.8V, 2.5V, 3.3V, 5.0V and adjustable version or 2% output
accuracy for fixed version 1.2V. The SA1117 integrates overheating protection and current limit circuits. It is an suitable for all electronic products.
FEATURES
  • 1% accuracy for fixed output VOUT while the voltage is 1.5V, 1.8V, 2.5V, 3.3V, 5.0V and the adjustable output VOUT
  • 2% output accuracy for fixed version 1.2V
  • Low Dropout Voltage: 1.2V at 1A output current
  • Current Limiting
  • Thermal Shutdown
  • Temperature Range: -40°C to 125°C
APPLICATIONS
  • Laptop, Palmtop, and Notebook Computers
  • Battery Charger
  • SCSI-|| Active Terminator
  • Cellular Phone
  • Cordless Telephones
  • Battery Powered Systems
  • Portable Devices
  • SMPS Post-Regulator
Estimated Delivery
Estimated between Mon, May 25 and Wed, May 27.
99.8% 好评eBay 与复购订单买家反馈